islam güzeldir
Bismillahrirahmanirrahim


islam güzeldir

İslam Güzeldir
 
AnasayfaTakvimGaleriSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Biz bu filmi ve karikatürleri 823 yıl önce görmüştük

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Hâdimul İslam


Hâdimul İslam

Cinsiyet Cinsiyet : Erkek

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 1063

Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 02/08/10

Yaş Yaş : 31

Nerden Nerden : DİYAR-I İSLAM


MesajKonu: Biz bu filmi ve karikatürleri 823 yıl önce görmüştük   Çarş. Ekim 03, 2012 8:59 pm

Biz bu filmi ve karikatürleri 823 yıl önce görmüştük[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


 


MÜSLÜMANLARIN MASUMİYETİ ÜZERİNE


Günlerden beri bütün dünyada;  Müslümanları kışkırtmak amacıyla ABD’de çevrilen ‘Müslümanların Masumiyeti’ adlı fitne filmi ve yapılan protestolar, çıkan olaylar konuşuldu, yazıldı, çizildi. Ben bunlara değinmeyeceğim. Ancak bu tip olaylara  yaniHaçlı zihniyetlilerin Müslümanlara ve onların en hassas noktaları olan Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’e hakaret etmeleri meselesine değineceğim. Biliyor musunuz, Haçlı zihniyeti taşıyan bazı medeni (?) Batılıların Peygamberimiz (s.a.v.)’e hakaretvari film yapmaları, karikatür çizmeleri ilk değil, bu Haçlı zihniyeti onlarda olduğu müddetçe son da olmayacak! İlk değil derken son yıllarda olanları kastetmiyorum. Kastettiğim 823 yıl öncesi.


[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


(İslâm minyatürlerinde büyük komutan Selâhaddin Eyyûbî)


Kudüs Patriği Çizdirdiği Karikatürle Asker Topluyor


Kudüs, büyük komutan,  Şark’ın Sevgili Sultanı  Selâhaddin Eyyûbî tarafından 1187 yılında fethedilmişti. Ancak bu fetih Haçlılarca bir türlü hazmedilememişti. 1189 yılında, Papazlar, rahipler ve meşhur şövalyeler karalar giyinmiş, halk arasında dolaşarak onları Kudüs’ün intikamını almaya davet ediyorlardı. Kudüs patriği ise Hz. İsa’yı bir Arap tarafından dövülürken gösteren resimler yaptırıp dağıtmaya başlamıştı bile.  Hz. İsa’nın kanlar içinde kalmış resimlerini çizerek, “İşte bu resim, Müslümanların peygamberi Hz. Muhammed’in Hz. İsa’yı dövdüğünü, yaralayıp öldürdüğünü göstermektedir”diye propoganda yapmaktaydı.  Bu resimlerden o kadar çok çizmişlerdi ki gezdikleri her yerde halka gösterip, isteyenlere veriyorlardı. Resmi gören dindar Hristiyan halk ağlıyor, feryadı figan edip, Hz. İsa’nın yasını tutuyor, Peygamberimiz (s.a.v.)’e kinleniyor ve Müslümanlara karşı bu kinlerini bileyerek, öfke kusuyorlardı..Bu söylemlerle çevre kasaba ve köylerde dolaşan patrik de her defasında bunun meyvelerini toplayıp, çok fazla yiyecek ve altınla geri dönüyordu… Böylece şövalyeler, papazlar ve rahipler  çok uzak yerlerden gelen Haçlılar’ın dinî duygularını harekete geçiriyor, büyük bir infial yaratıyorlardı. Kışkırtmalar öyle bir vaziyet almış ki yapılması planlanan Haçlı seferine katılamayanlar yerine başka bir adam kiralayıp gönderecek ve mukabilince para verecek kadar galeyana gelmişti!  Bu günkü gibi bir teknolojinin hayalinin bile kurulamadığı o zamanlar düşünün ki Haçlı zihniyetine mensup insanlar nelerin hayalini kuruyorlarmış? Fitne ve kışkırtma ta o zamanlardan başlamış. Karikatür, resim çizerek Peygamberimiz (s.a.v.)’e hakaret de…


Tek fark var, o günlerde Hristiyan halktı kışkırtılıp galeyana getirtilen, günümüzde ise Müslümanlar!


Galeyana getiriyorlar ki Müslümanları kışkırtıp, harekete geçirmek, sonra da dünyaya: “Görün bakın Müslümanlar ne kadar vahşi… Terörist… Biz boşa mı onlarla mücadele etmekteyiz? Biz davamızda haklıyız. Bakın yaptıkları vahşete!” diyebilmek. Böylece haklı konuma geçebilmek için… Böyle bir fitneyi düşünse düşünse Haçlı ruhlular düşünür. İşte onların eline böyle koz vermemek için galeyana gelmeyelim. Onların oyununa gelmeyelim. 823 yıl önce Müslümanlara savaş açmak için Haçlı ordusu toplamak amacıyla Hristiyanları galeyana getirenler bu gün de aynı amaçlarla Müslümanları galeyana getirmekteler ne yazık ki… Acaba diyorum ne toplamaktalar?


[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


(Haçlılar’ınAkka’yı kuşatması)


Selâhaddin Eyyûbî Müslümanların Savaşa Karşı Duyarsızlığını Halifeye Şikâyet Ediyor


Patriğin bu şekilde asker toplamasından rahatsız olan Sultan Selâhaddin, halifeye yazdığı bir mektupta durumu şöyle anlatmıştı: “Davaları uğrunda ölümü hiçe sayan, bu uğurda vatanlarından ve ailelerinden isteyerek ayrılan, azgın denizde yolculuk ederek canlarını tehlikeye atan Frenkler’le İslâm’ın başı dertte. Onlar bunları papazlarına itaat etmek ve peygamberlerinin kabri uğrunda ölmek için yapıyorlar. İhtiyaçları olduğu halde mal istemiyorlar, bütün zahmetlerine rağmen de bu inançlarından vazgeçmiyorlar. Aksine pervaneler gibi kılıçların üzerine atılıyorlar. Öyle ki kadınlar bile ülkelerinden deniz yoluyla geliyorlar. Nice Frenk kadınları zırh giyip savaşmak için kalkanlar ve mızraklar taşıyorlar. Yapılan çarpışmalarda bu kadınlardan bazıları ölü olarak bulundu. Müslümanlar ise tam aksine sızlanıyorlar, sabır göstermiyorlar. Bölük bölük oluyorlar, toplanmıyorlar. Sıvışıp gidiyorlar, dönmüyorlar. Kalırlarsa para verilince kalıyorlar, gelirlerse de kalplerinde birlik olmadan geliyorlar.” Daha birkaç yıl önce Hıttin’de birlik ve beraberlik içinde kazanılan Kudüs Zaferi’nden sonra, Müslümanların gevşeyip lâkaytlaşması karşısında sultanın böyle bir yakınışı ne kadar acıdır!…Bundan daha da acısı Sultan Selâhaddin Eyyûbî sanki o günleri değil de bu günleri tasvir ediyor gibi…


Fazla söze bilmem ki gerek var mı?


[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


(Kudüs’ün fethi. Kudüs Kralı Gui’ninHıttin Savaşından sonra Selâhaddin Eyyûbî’ye  esir düşmüş ve  Selâhaddin Eyyûbî’nin huzurunda.)


Selâhaddin Eyyûbî Dinine Hakaret Edenlere Merhamet Etmezdi


Selâhaddin, başka dinlere saygılı olduğu gibi, İslâm’a hakaret edenlere de oldukça öfkeli olabiliyordu. KerekPrinkepsiRenauld de Chatillon, sultan ile yapılan ticaret kervanlarının serbestçe dolaşması antlaşmasına uymayarak, kendi bölgesinden geçen kervanlara saldırıp mallarını gasbetmiş, kervancılara işkence edip zindanlara kapatmıştı. Kendisinden esirleri serbest bırakması istenilince de verdiği cevap, “Muhammed’i çağırın,bu durumdan sizi o kurtarsın” olmuştu. Bu olay Selâhaddin’e ulaşınca “Eğer, Allah, o adamı ele geçirmeyi bana nasip ederse onu kendi ellerimle öldüreceğim”diye yemin etmişti. Üstelik KerekPrinkepsiRenauld de Chatillon, Mekke ve Medine’ye saldırmakistemişti. Bu gaye ile içinde Sultan Selâhaddin’in akrabalarının da bulunduğu hac kervanına, Kerek’ten geçerken baskın yapmış, sultanın akrabalarını ve hacıları öldürmüştü. Bunun üzerine sultan da onu ele geçirdiğinde öldüreceğine dair ikinci defa yemin etmişti. Savaş sonucunda esir düşen Kudüs Kralı De Guive Chatillon’uile diğer ileri gelenleri Selâhaddin’in otağına götürdüler. Selâhaddin esirlerini güler yüzle karşıladı. Kudüs kralını yanına oturttu. Ona kar ile soğutulmuş bir sürahi gül suyu ikram etti. Gui,  sudan içtikten sonra sürahiyi Chatillon’a uzattı.


[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


(Kerek Prinkepsi Renauld de Chatillon’un idamı Kaynak 15. yy. resimli yazması. Bunu çizerken bile Müslümanları nasıl da vahşi göstermeye çalışmaktalar!)


Arap âdetlerine göre bir esire yiyecek ve içecek vermek, onu bağışlamak anlamına geliyordu


Arap âdetlerine göre bir esire yiyecek ve içecek vermek, onu bağışlamak anlamına geldiğinden Selâhaddin, tercümanı vasıtasıyla krala dönerek, “Krala söyle, bu adama su veren kendisidir, ben değilim” dedi. Belki de Chatillon,  Arap âdetlerini bildiği için sürahiyi Gui’nin elinden çekip almıştı. Sonra Renauld’a dönerek ihanetlerini ve işlediği cinayetlerini bir bir yüzüne sayarak, onu öldüreceğine dair iki defa yemin ettiğini hatırlattı. Kendisine, “Sen benim Peygamberim Muhammed Aleyhisselâm’a hakaret ettin. Üstelik bunu da Müslümanların yüzüne karşı söyledin. Böyle yapmamalıydın” dedi. Chatillon,  Selâhaddin’e diklenerek,  aksi bir cevap verince sultan kılıcını çekerek onu kendi elleriyle öldürdü. Kudüs kralı sıranın kendisine geldiğini düşünerek korkudan titremeye başlamış. Sultan onu şu sözlerle teskin etti: “Bir hükümdar diğer bir hükümdarı öldürmez. Ancak bu adamın alçaklığı ve utanmazlığı, dinîme ve kutsal saydığım şeylere yaptığı hakaretler haddini aşmıştı, bu yüzden ölümü hak etti. Ne yaparsan, karşılığını bulursun” sonra da etrafındakilere dönerek, kral ve maiyetindekilerin esaretleri sırasında incitilmemeleri ve onlara saygılı davranılarak rahat ettirilmeleri emrini verdi.


Son söz, dinimize ve Peygamberimiz (s.a.v.)’e hakaret edenlere elbette müsamahalı davranmayalım, ama provakatif amaçlı oyun ve kışkırtmalara da gelmeyelim… Galeyana getiriyorlar ki Müslümanları kışkırtıp, harekete geçirmek, sonra da dünyaya: “Görün bakın Müslümanlar ne kadar vahşi… Terörist… Biz boşa mı onlarla mücadele etmekteyiz? Biz davamızda haklıyız. Bakın yaptıkları vahşete!” diyebilmek. Böylece haklı konuma geçebilmek için… Böyle bir fitneyi düşünse düşünse Haçlı ruhlular düşünür. İşte onların eline böyle koz vermemek için galeyana gelmeyelim. Onların oyununa gelmeyelim. 823 yıl önce Müslümanlara savaş açmak için Haçlı ordusu toplamak amacıyla Hristiyanları galeyana getirenler bu gün de aynı amaçlarla Müslümanları galeyana getirmekteler ne yazık ki… Acaba diyorum ne toplamaktalar?


FATMA TOKSOY


 


KAYNAKLAR


Cemal Toksoy-Fatma Toksoy, Selâhaddin Eyyûbi’nin Liderlik Sırları, İstanbul: Okumuş Adam Yayıncılık, 2008, s. 220.


İbnü’l-Esir, el-Kamil fi’t-Tarih Tercümesi (trc. Ahmed Ağırakça, Abdülkerim Özaydın), İstanbul, 1987, c. XII, s.s. 38-39.Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamguzeldir.yetkin-forum.com
 
Biz bu filmi ve karikatürleri 823 yıl önce görmüştük
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
islam güzeldir :: HABERLER :: Haberler :: İslam Dünyasından Haberler-
Buraya geçin: