islam güzeldir
Bismillahrirahmanirrahim


islam güzeldir

İslam Güzeldir
 
AnasayfaTakvimGaleriSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Allah'a İman

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Hercai


Hercai

Cinsiyet Cinsiyet : Erkek

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 286

Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 05/08/10

Yaş Yaş : 24

Nerden Nerden : Elazığ


MesajKonu: Allah'a İman   Paz Eyl. 12, 2010 4:12 pm

Allah'a iman
Muhterem Müslümanlar!
Akıl sahibi her insan için Allah'ın varlığını ve birliğini bilip kal­ben tasdik etmek farzdır. Zerresinden kürresine kadar bütün eşya., devesinden piresine kadar her canlı Allah'ın varlığına — kendi hâl di­liyle — şahidlik etmektedir. Yaratılmışların en şereflisi • bulunan in­sanoğlunun Allah'ın varlığını ikrarda ön safta olması gerekir. Eşya­ya baktığımızda:

Her biri bir lisan ile her ân Vahdet-i Hakkı eder ilân.
Çamurda gördüğümüz bir iz, oradan geçen canlının hüviyetini ortaya koyarken; bacadan tütmekte bulunan duman, binanın içinde ateş yandığına delâlet ederken; bir masa bile kendi kendine olamaz
ken, yıldızlan, ay ve güneşi; renk renk çiçekleri, çeşit çeşit meyve-leriyle bu âlem, yaratanın varlığına delâlet etmez mi?
Varlığın, Halikın varlığına şahiddir, Gayri bürhan-ı kavi ise de zaittir.

Âlemde gördüğümüz bu nizam ve intizam, nasıl olur da kör bir tabiatın, serseri bir tesadüfün eseri olabilir! Madde, şuur ve ilim sa-~ hibi değilken, ilim ve akıl sahiblerini hayrette bırakan bu intizam na­sıl olmaktadır?

Tavuğun, rızkını yerden toplamak suretiyle karnını doyuracağı­nı; kuzunun, annesinin göğsünü emmek suretiyle açlığını gidereceği-ni madde.nasıl ve nereden anladı da.civcive gaga, kuzuya dudak yer­di?
Akılsız ve ilimden nasibi olmayan madde, kuşun kendisini kur­tarmak için iki kanada muhtaç olduğunu kendinin avını yakalamak için tırnağa ihtiyacı bulunduğunu nasıl bildi, nereden öğrendi?
llimsiz, akılsız, ruhsuz ve âciz maddenin böyle muntazam bir sistem kuramayacağını bilmek, iki kere ikinin toplamını anlamaktan daha kolaydır.

Gösterir zâtını bütün asar, Nice mümkün vücudunu inkâr!
O halde canlı cansız bütün varlıklar başımızın üstündeki mavi gökler ve semavî ecram, ayağımızın altındaki toprak ve sinesinde gizlediği her şey, tek kelime ile bütün mecvudat; vücud sahibi, varlı­ğının evveli ve sonu bulunmayan ezelî ve ebedî bir Hâlik'a delâlet etmektedir.

Varlığın bilme ne hacet kürre-i âlem ile, Yeter işba tına halk ettiği bir zerre bile.
Din kardeşlerim!
Kâinatın Halikı ve âlemlerin Rabbi bulunan Allah, tek'dir. Zâ­tında ve sıfatlarında esi. ortağı, benzeri ve dengi yoktur. O, yaratıl­mışların hiçbirine benzemez.

Varlığı kendisinderıdir. Cisim, cevher ve araz değildir. Mekâna muhtaç değildir. Ne bir şeye hulul ,eder, ne de bir şeyle ittihad eder. Allahü Teâlâ, vacibü'l-vücııcltur.

Ağaçları yeşerten, canlıları yaşatan Cenâb-ı Hak, ezelî ve ebedî bir hayata sahiptir. Diri olmayan bir varlık, âdemlere hayat, âlemle­re hareket bahşedebilir mi? Hayat sahibi olmayan bir varlık; ilim, irade ve kudret sahibi olabilir mi?

Yüce Mevlâmız, ilim sahibidir. Hiçbir şey onun ilminin dışında kalamaz. Olmuşu da olacağı da bilir. Toplu ve dağınık her şeyi ilmiy­le kuşatmıştır. Cenâb-ı Hakkın ilmi, insanoğlunun ilmiyle kıyaslanamaz. Cahil insan, oktrçoıp yazmak, düşünüp araştırmak, çalışıp ça­balamak suretiyle ilim sahibi olur. Allah'ın ilmi; çalışmaya, kitaba. kaleme ve benzeri âletlere dayanmaz. Ezelî ve ebedidir.

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Allah'a İman
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
islam güzeldir :: İLMİHAL :: İman :: Allah'a İman-
Buraya geçin: